Odszkodowanie za niesłuszne skazanie.

Po premierze filmu „Układ zamknięty” w rez. R. Bugajskiego w mediach pojawiły się kolejne doniesienia o przedsiębiorcach, którzy za ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej zapłacili zastosowaniem wobec nich aresztów tymczasowych. Najczęściej opisywano przypadki skrajne, gdzie ktoś prócz wolności tracił często doglądany od wielu lat biznes. Po wyrokach uniewinniających część osób postanowiła domagać się pieniędzy za niesłuszne pozbawienie wolności. Nie wchodząc w zbytnie szczegóły, zasadą jest możliwość uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia jedynie za niewątpliwie niesłuszne pozbawienie wolności. Do tej pory jedną z najwyższych (jeśli nie najwyższą) z zasądzonych kwot uzyskał Roman Kluska, który jak podawały w 2006 r. media otrzymał za bezprawne kilkunastogodzinne zatrzymanie kwotę 5000 zł. Jednostkowo kwota może nie rzucać na kolana (zdarzają się kwoty kilkusettysięczne), tym bardziej, że przedsiębiorca domagał się 1,5 mln zł, jednak w proporcji do czasu pozbawienia wolności jest to w polskich warunkach jedna z większych zasądzonych kwot.
Co ciekawe aparat państwowy może dochodzić zwrotu pieniędzy od funkcjonariuszy czy urzędników, którzy przyczynili się do szkody związanej z pozbawieniem wolności jednak jak podaje prasa – rzadko z tej możliwości korzysta.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>