Błędne świadectwo pracy podstawą do odszkodowania.

Dzisiaj będzie trochę nietypowo. Ale po kolei. Do napisania tego posta zainspirował mnie przypadek mojej koleżanki. W jej pracy właściciel nie miał w zwyczaju wypłacania wynagrodzenia za nadgodziny. Koleżanka więc skorzystała z prawa rozwiązania umowy z winy pracodawcy i odeszła z pracy. Jej szef natomiast postanowił wystawić jej świadectwo pracy w którym zapisał, że to on rozwiązuje umowę o pracę z winy pracownika, a powodem jest porzucenie pracy.
Pomijam etyczność takiego zachowania. Jeżeli jednak pracownik udowodni związek pomiędzy treścią świadectwa pracy a tym, że nie dostał z tego wyłącznie powodu innej posady może starać się o odszkodowanie. Nie jest prostym otrzymanie zaświadczenia od niedoszłego nowego pracodawcy o tym co było przyczyną niezatrudnienia. Jednak warto próbować i nie chodzi tylko o pieniądze ale i o możliwość zdyscyplinowania byłego szefa.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>